The Buffalo bain marie is perfect for hot holding all sorts of food, from carvery-style vegetables to baked beans, curry, chilli and more. By using a gentle water bath warming mechanism, food is kept warm without burning for extended periods.
Operation couldn't be easier - simply fill the water compartment, set the temperature and switch on. With a full 1/1 GN sized cavity, you can organise your pans however you want and when service is over, the handy front mounted drain tap and strong stainless steel construction makes emptying and cleaning simple.
Please note: GN pans sold separately.
SKU: RBFT694
Manufacturer Code: FT694
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 21Ltr |
| Colour | Silver |
| Depth | 432 |
| Dimensions | 327(H) x 645(W) x 432(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 327 |
| Material | Stainless Steel |
| Power | Electric |
| Temperature Range | 30°C to 90°C |
| Type | Bains Marie |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 8.5kg |
| Width | 645 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy