The Rational iCombi Pro 1011E combi oven offers a wide range of self-cooking and combi oven modes for different foods and cooking styles, making it ideal for high-output restaurants and food services. Fully gastronorm compatible, the oven can accommodate up to ten 1/1 pans - perfect for quick transfer between appliances, producing between 80 to 150 meals per day.
The iDensityControl system controls the climate ensuring you get perfect results every time, minimising energy consumption whilst the iCookingSuite offers the flexibility to achieve reproducible high quality food again and again. When it comes to cleaning the oven, the clever iCareSytem regularly monitors dirt build up and recommends the ideal cleaning set up and chemicals required at the appropriate time.
SKU: RBFN886
Manufacturer Code: FN886
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 10 x 1/1GN |
| Colour | Silver |
| Depth | 842 |
| Dimensions | 1014(H) x 850(W) x 842(D)mm |
| Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Three Phase |
| Height | 1014 |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Shelves | 10 |
| Power | Electric |
| Range | iCombi Pro |
| Supplier Reference | CD1ERRA.0000363 |
| Temperature Range | 30°C to 300°C |
| Type | Combination Ovens |
| Voltage | 400V |
| Warranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Weight | 127kg |
| Width | 850 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy