RRP: £363.99 ex VAT Save 16%£307.11 ex VAT£368.53 inc VAT
If you would like to be emailed when this product is back in stock, please enter your email address below.
The light duty manual Samsung CM1099 1100W microwave is ideal for cafes, bistros and small restaurants. As a highly robust, reliable and energy efficient microwave oven, it is a great choice for small catering environments where the ability to consistently cook, reheat and defrost on demand is a necessity. A great quality professional microwave.
SKU: RBCB936
Manufacturer Code: CB936
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 26Ltr |
| Colour | Silver |
| Depth | 412 |
| Dimensions | 297(H) x 517(W) x 412(D)mm |
| Dimensions - External | 297(H)x 517(W)x 412(D)mm |
| Dimensions - Internal | 225(H) x 336(W) x 349(D)mm |
| Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 297 |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 2.2kW, 230V, 9.6A |
| Supplier Reference | CM1099/SA |
| Type | Microwaves |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Weight | 17.5kg |
| Width | 517 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy