With its rapid heat-up and generously-sized enamelled cast iron grilling surface, the Buffalo extra large double contact grill is a powerful and reliable addition to professional kitchens. Perfectly designed to produce great tasting food, the grill features independent accurate temperature controls and programmable digital timers for each side, so you'll always get consistent results, whether you're making traditional breakfasts or tempting takeaway snacks.
The strong, flat enamelled cast iron griddle plates maximise contact between the heat and the food. This not only ensures a consistent cook - it also speeds up cooking to help keep queues down. As the plates are enamelled cast iron they retain more heat for longer, meaning that recovery times are reduced - so that's less time waiting for cooking temperatures to be reached.
The grill also includes a built-in removable drip tray, helping to keep the grill surface clean and contaminant-free - essential for maintaining the quality of cooked food. The drip tray also makes the grill considerably easier to clean - simply remove, empty and place in the dishwasher.
Whether its used in a coffee shop, cafe, kiosk or mobile catering event, the Buffalo double contact grill is a fantastic choice for the professional.
SKU: RBCU610
Manufacturer Code: CU610
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Depth | 310 |
| Dimensions | 200(H) x 570(W) x 310(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 200 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Feet |
| Power | Electric |
| Temperature Range | 50°C to 300°C |
| Type | Contact Grills |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 25.3kg |
| Width | 570 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy