With its huge capacity for up to eight 1/4-size GN pans, the Polar G-Series refrigerated servery unit helps to speed up your food prep and save space. Powerful and portable, you can position the servery on any suitably-sized countertop, giving you rapid access to large volumes of ingredients for sandwiches, wraps, salads or pizza. Control is via a front mounted digital panel, whilst cleaning is simple thanks to frost-free static cooling and commercial stainless steel construction.
Polar G-Series kitchen refrigeration is designed for everyday commercial use in demanding professional environments. With strong commercial construction and hard-working compressors, choose G-Series refrigeration if you need a long-lasting, hard-working unit which will be accessed frequently. The G-Series range excels in conditions up to 32°C.
SKU: RBG610
Manufacturer Code: G610
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 8 xGN 1/4 GN |
| Colour | Silver |
| Cooling | Static |
| Depth | 330 |
| Dimensions | 435(H) x 1800(W) x 330(D)mm |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 435 |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 150W, 220-240V, 1A |
| Range | G Series |
| Refrigerant | R600a / GWP 3 |
| Splashback | No |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Type | Prep Counters |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 65kg |
| Width | 1800 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy