Powerful and reliable, the E514S-L Blue Seal 4 plate free standing hob gives you the cooking performance you need, all with a generous 600mm width, sturdy stand and ultra-strong commercial build.
Designed for everyday user-friendly operation, the hob features simple dial temperature controls - just select a setting and each of the elements deliver up to 2.6kW of power. The generously-sized plates accommodate most pots and pans, giving you the flexibility to fry, boil, simmer and sauté dishes with ease.
The modular design of the Blue Seal hob makes it easy to suite with other Blue Seal countertop and free standing appliances. And thanks to its strong stainless steel construction, it's highly durable and easy to clean too - essential considerations for any appliances in a busy professional kitchen.
SKU: RBDX742
Manufacturer Code: DX742
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Depth | 812 |
| Dimensions | 915(H) x 600(W)mm |
| Fuel Type | Three Phase |
| Height | 915 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Feet |
| Power | Three Phase |
| Type | Boiling Rings |
| Voltage | 400/415V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 74kg |
| Width | 600 mm |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy