Please note your question may be posted on the website - your name and email will not be displayed. We will only use your email so we can respond to your question.
Infrared lamps are low pressure tungsten halogen heat lamps, a reliable way of generating heat for catering and other industrial applications. They heat the object in the path of the energy using direct radiation, and provide this instantly with no warm up time. This 200W bare IR Quartz bulb is easy to change and provides a long life of 5000 hours. 118mm Length.
SKU: RBGH986
Manufacturer Code: GH986
| Name | Value |
|---|---|
| Bulb Life | 5000 hr |
| Colour Temperature | 2400K |
| Depth | 3 |
| Dimensions | 3(W) x 3(D)mm |
| Dimmable | Yes |
| Length | 118 |
| Lumens | 1200 lm |
| Shape | Linear |
| Type | Heat Bulbs |
| Voltage | 240V |
| Weight | 30g |
| Width | 3 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy