Combining a high-capacity design with the flexibility of hot cupboard and Bain Marie servery, the Moffat 4FBM hot cupboard is perfect for buffets, restaurants and carvery's alike. Thanks to its adjustable heating cavity, the hot cupboard is able to keep food hot after cooking whilst protecting it from contaminants. When you're ready to display and serve food, the unit's dry Bain Marie heating can warm up to four (1/1) GN pans at once. This allows you to keep food at the perfect serving temperature for extended periods of time whilst on show.
Fitted with castors as standard, the unit can easily be positioned anywhere it's needed. So, whether you're just using it for a Sunday carvery, or if it's part of a more permanent food service counter, the Moffat is a fantastic food storage and serving solution.
Please note: GN pans sold separately.
SKU: RBDT597
Manufacturer Code: DT597
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Depth | 665 |
| Dimensions | 1320(H) x 1413(W) x 665(D)mm |
| Fuel Type | Single Phase |
| Height | 1320 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Castors |
| Power | Electric |
| Supplier Reference | 4FBM package |
| Temperature Range | 30°C to 110°C |
| Type | Hot Cupboards |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 83kg |
| Width | 1413 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy