Heating water for teas and coffees can be very expensive, especially when energy prices are high. Whether you're running a charity, a church, a snack van or a café, the cost of boiling drinking water can really hit your bottom line, especially if demand is high.
The 10Ltr Buffalo energy saving water boiler can make a real reduction in these costs. With its clever insulated double-walled stainless steel construction, the boiler can save you up to 60% on energy use in comparison to traditional single-skinned boilers. Not only does this save money - it reduces your environmental impact too.
The insulated design means the water gets up to serving temperature faster (around 6 minutes faster than non-insulated models) so you can start serving even sooner than before. It also provides less heat drop-off, so even when switched off, the water temperature only drops around 18°C over the course of two hours - a real example of the Buffalo water boiler's impressive insulation.
The improvements to efficiency don't impact the performance or practicality of the water boiler at all - you still get all the great features you'd expect from Buffalo professional water urns. From the heavy duty construction and easy-clean design, to the thermal safety cut-off, the boiler provides all the reliability, performance and day-to-day user-friendly operation you need to make every service a success.
SKU: RBCU547
Manufacturer Code: CU547
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 10Ltr |
| Colour | Silver |
| Depth | 318 |
| Diameter | 225 |
| Dimensions | 538(H) x 330(W) x 318(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 538 |
| Length | 330 |
| Material | Stainless Steel & Plastic |
| Power | Electric |
| Temperature Range | 32°C to 100°C |
| Type | Manual Fill Water Boilers |
| Voltage | 230-240V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 5.27kg |
| Width | 330 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy