If you're mixing commercial quantities, the powerful 9Ltr Buffalo free standing planetary mixer delivers all the capacity and performance needed to save time and achieve great mixing results, every time.
With its strong 550W commercial motor and ultra-durable construction, the Buffalo mixer is specifically designed for everyday professional use. Whether you're mixing up batches of dough, batter, cream or sauce, the mixer makes it easy - simply fit the appropriate attachment (whisk, spiral dough hook or beater), lift the stainless steel bowl into place with the handy lever, select one of the three speeds and switch on. The planetary mixing action ensures thorough mixing of the contents - even fine flour at the base of the bowl is mixed in.
Once you're finished mixing, the Buffalo planetary mixer is exceptionally easy to clean down. The bowl is dishwasher/utensil washer safe, as are all the mixing attachments. The machine itself is also easy to wipe down, ready for the next use.
SKU: RBGL190
Manufacturer Code: GL190
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 2kg Flour & 3kg Dough Capacity |
| Colour | Silver |
| Depth | 395 |
| Dimensions | 610(H) x 395(W) x 395(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 610 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Feet |
| Power | 2.4A, 0.55kW |
| Type | Planetary Mixers | Countertop Mixers |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 36kg |
| Width | 395 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy