Effortlessly blend, mix, purée, and emulsify up to 100 litres of ingredients with the Dynamic MX91 Master Stick Blender. Designed for consistent, high-quality results, this stick blender is an essential tool for busy kitchens in care homes, nurseries, hospitals, and restaurants. With a powerful 9500rpm motor and robust titanium-plated blades, it’s perfect for preparing soups, purées, sauces, dressings, and more.
Built for durability and reliability, the fully enclosed motor and shaft assembly provide stability during use, even with heavy-duty tasks. Whether you're crafting velvety soups or smooth mayonnaise, this stick blender ensures professional results with every time.
SKU: RBK472
Manufacturer Code: K472
| Name | Value |
|---|---|
| Blade Material | Titanium Coated |
| Capacity | 8Ltr |
| Colour | Orange |
| Depth | 110 |
| Diameter | 110 |
| Dimensions | 120(H) x 110(Ø)mm |
| Finish | Titanium Coated Blade, Stainless Steel Coated Shaft |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 120 |
| Power | 0.6kW, 2.7A |
| Range | Master |
| Supplier Reference | MX005 |
| Type | Stick Blenders |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 3.8kg |
| Width | 120 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy