Powerful and versatile, the CVC370-2 Numatic Charles wet and dry vacuum cleaner is a fantastic portable solution for keeping areas clean.
Offering effective suction for both wet and dry areas, the Charles vacuum might look innocent, but his cleaning power packs a real punch. With its 1060W TwinFlo motor and long-reaching easy-fit attachments, the Numatic CVC370 really makes it easy to get to all those hard-to-reach areas where standard upright vacuum cleaners might struggle. A fantastic everyday vacuum for commercial areas.
Note: uses HepaFlo dust bags for dry vacuuming tasks.
SKU: RBGH880
Manufacturer Code: GH880
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 9Ltr wet. 15Ltr dry |
| Colour | Blue |
| Depth | 355 |
| Diameter | 355 |
| Dimensions | 510(H) x 355(Ø)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 510 |
| Power | 1060W. 13A |
| Type | Vacuum Cleaners |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 7.1kg |
| Width | 355 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy