The high quality Multivac P200 Baseline vacuum pack machine is a powerful, reliable and hygienic solution for commercial premises which require consistent results, such as restaurants, hotels, takeaways and butchers. Incredibly easy to use, the Baseline P200 can be programmed so that even inexperienced staff can operate the vacuum sealer with ease. Made from high quality materials including durable and corrosion resistant stainless steel, the P200 is ideal for sealing large quantities of foods, saving preparation time and money.
Suitable for use alongside flat or embossed vacuum pack bags. For compatible vacuum pack bags, please see the accessories tab below.
SKU: RBCK446
Manufacturer Code: CK446
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Depth | 510 |
| Dimensions | 315(H) x 380(W) x 510(D)mm |
| Dimensions - Internal | Chamber: 110(H)x 305(W)x 300(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Material | Stainless Steel & Acrylic |
| Power | 13W, 5A |
| Supplier Reference | P200 |
| Type | Vacuum Pack Machines |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 50kg |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy