Please note your question may be posted on the website - your name and email will not be displayed. We will only use your email so we can respond to your question.
With its large capacity and stylish design, the Polar G-Series under counter back bar cooler is the perfect solution for attractively displaying and merchandising drinks. Thanks to its great looks and energy-efficient LED lighting, the cooler effectively maximises sales whilst keeping drinks at the perfect serving temperature.
With precise digital controls, it's easy to set the required temperature, whilst the double-glazed doors and fan assisted cooling ensure temperatures are maintained, even in busy bar settings where the contents are frequently accessed. Solid commercial construction throughout delivers impressive durability and reliability - everything you'd expect from a professional cooler from Polar Refrigeration.
Polar G-Series bar display refrigeration is designed for everyday professional use in demanding environments. With hard-wearing components and strong commercial construction, choose G-Series if you expect to be accessing the unit frequently.
Please note: model information can be found on the product database: https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/refrigeratingappliancesdirectsalesfunction. The Model Identifier can usually be found on the inside wall and on the reverse of the unit.
SKU: RBGL012
Manufacturer Code: GL012
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 1.3kWh/24hr |
| Annual Consumption | 474.5kWh/annum |
| Bottle Capacity | 117 x 330ml |
| Capacity | 117 x 330ml bottles and up to 60 x 330ml cans |
| Colour | Black |
| Cooling | Forced Air |
| Depth | 520 |
| Dimensions | 850(H) x 900(W) x 520(D)mm |
| Energy Rating | D |
| Feet | Adjustable Feet |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Black |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 850 |
| Material | Painted Steel & Glass |
| Mobility | Feet |
| Number Of Shelves | 4 |
| Power | 230W. 1.8A |
| Range | G Series |
| Refrigerant | R600a / GWP 3 |
| Suitable For | Bars |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Type | Beer Fridges |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 60kg |
| Width | 900 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy