Please note your question may be posted on the website - your name and email will not be displayed. We will only use your email so we can respond to your question.
The Polar G-Series sliding door back bar cooler is perfect for keeping your best sellers chilled and easily accessible. As the doors aren't hinged, the fridge is particularly useful for sites with limited back bar space.
It's easy to make your bottled and canned drinks look great in this cooler, as the stylish design and energy-saving LED lighting highlights your products perfectly. The built-in digital thermostat makes operation effortless, whilst the solid professional design ensures it's highly reliable and easy to clean.
Polar G-Series bar display refrigeration is designed for everyday professional use in demanding environments. With hard-wearing components and strong commercial construction, choose G-Series if you expect to be accessing the unit frequently. Polar G-Series reliably keeps temperature in conditions up to 32°C.
SKU: RBGL013
Manufacturer Code: GL013
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 2.49kWh/24hr |
| Annual Consumption | 908.85kWh/annum |
| Bottle Capacity | 190 x 330ml |
| Capacity | 180 x 330ml bottles and up to 95 x 330ml cans |
| Colour | Black |
| Depth | 520 |
| Dimensions | 850(H) x 1350(W) x 520(D)mm |
| Energy Rating | E |
| Feet | Adjustable Feet |
| Fridge Door Type | Sliding |
| Fridge Finish | Black |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 850 |
| Material | Painted Steel & Glass |
| Mobility | Feet |
| Number Of Shelves | 6 |
| Power | 350W. 2.43A |
| Range | G Series |
| Refrigerant | R600a / GWP 3 |
| Suitable For | Bars |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Type | Beer Fridges |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 78kg |
| Width | 1350 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy