Designed to quickly and safely reduce food temperatures, the Polar U-Series 3 x 1/1 GN capacity blast chiller/freezer is an excellent, compact solution for demanding commercial kitchens. With powerful cooling functionality, the blast chiller ensures you adhere to food hygiene requirements, whilst also retaining the taste, texture and nutritional value of your dishes.
The built-in food probe helps you to accurately monitor the cooling process and ensures that produce meets the temperature requirements at all times. Constructed with an innovative easy-to-use LCD touch screen controller, this blast chiller promotes simple and effective operation, so you'll always have precise control over the cooling process. This system also allows you to store your own 'recipes' or select from pre-set cycles to suit your product type which can be changed at the touch of a button.
Made from stainless steel both inside and out, this blast chiller is highly durable and easy to clean - essential time-saving features for a professional grade cooler. The blast chiller features lockable castors that not only help to keep the chiller in place, but also allow for easy removal when cleaning or maintenance is required.
Polar U-Series is the pinnacle of the Polar kitchen refrigeration range, designed to reliably store your most valuable produce. Built to the highest commercial specifications, these units feature powerful forced air cooling - perfect for reducing food waste whilst conserving food taste. If you expect to access the unit very frequently, Polar U-Series refrigeration reliably keeps a consistently cool temperature.
SKU: RBUA014
Manufacturer Code: UA014
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Depth | 826 |
| Dimensions | 965(H) x 804(W) x 826(D)mm |
| Feet | Lockable Castors |
| Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 965 |
| Range | U Series |
| Refrigerant | R290 / GWP 3 / 60g |
| Type | Blast Chillers |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 104kg |
| Width | 804 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy