Able to serve everything from ice-cold slushies to refreshing chilled drinks, this 12 litre slush machine from Polar provides a unique and versatile addition to your drinks menu. The slush machine is built with a powerful cooling system that leaves your slush mixture ready to use within only 40 minutes, so it's up and running quickly. And thanks to its digital display and electronic controls, the slush machine allows you to customise the contents depending on the product that you serve - giving you excellent variety of choice, depending on your requirements.
The Polar helps to make cleaning simple and efficient, with a removal tank and tap assembly that allows you to regularly complete deep cleaning. With an excellent cost-per-use, the slush machine is great for providing guests with a unique and refreshing treat, whilst also helping to add high value, low cost items to your menu. Stainless steel and ABS construction throughout ensure the slush dispenser is highly durable to everyday wear and tear - helping to ensure profitable operation throughout those demanding hot afternoons.
Polar G-Series slush machines are designed for everyday, professional use in demanding environments. With hard-wearing components and strong commercial construction, choose G-Series for the results you want, without a cost to reliability. Polar G-Series reliably keeps temperature in conditions up to 32°C.
SKU: RBDB331
Manufacturer Code: DB331
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 12Ltr |
| Colour | Black |
| Depth | 515 |
| Dimensions | 810(H) x 270(W) x 515(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 810 |
| Material | Stainless Steel & Plastic |
| Range | G Series |
| Temperature Range | -10°C to 7°C |
| Type | Slush Machines |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 32kg |
| Width | 270 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy