With an impressive 282 litres of storage, this compact U-Series counter freezer from Polar can easily fit into smaller kitchens where space is a concern. Design features such as removable door seals and front-mounted filters make the counter easy to clean, whilst the built-in digital control panel and display make the unit effortless to use. The stainless steel worktop itself is an excellent position for food prep. Alternatively, it's robust enough for positioning small appliances like microwaves, bains marie or ice cream machines.
Polar U-Series is the pinnacle of the Polar kitchen refrigeration range, designed to reliably store your most valuable produce. Built to the highest commercial specifications, these units feature powerful forced air cooling - perfect for reducing food waste whilst conserving food taste. If you expect to access the unit very frequently, Polar U-Series refrigeration reliably keeps a consistently cool temperature, even in conditions up to 43°C.
SKU: RBG599
Manufacturer Code: G599
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 6kWh/24hr |
| Annual Consumption | 2121kWh/annum |
| Capacity | 282Ltr |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Silver |
| Cooling | Ventilated |
| Depth | 700 |
| Dimensions | 860(H) x 1360(W) x 700(D)mm |
| Energy Rating | D |
| Feet | Lockable Castors |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 860 |
| Mobility | Castors |
| Net Volume | 187Ltr |
| Number Of Shelves | 2 |
| Power | 220-240V |
| Range | U Series |
| Refrigerant | R290 / GWP 3 |
| Splashback | No |
| Temperature Range | -20°C to -10°C |
| Type | Counter Freezers |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 98kg |
| Width | 1360 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy