Offering unparalleled output and attractive, front of house good looks, the Santos #52 high output citrus juicer in grey is perfect for the busy juice bar, hotel, cafeteria or health food store. Able to easily and quietly juice up to 40 litres per hour of orange, grapefruit, lemon, lime, blood orange and many more, the Santos juicer is the ideal commercial juicer for the professional caterer. A great quality commercial juicer, designed and built in France.
Please note: this product is special-to-order. If returned, a 15% restocking fee will apply.
SKU: RBCK690
Manufacturer Code: CK690
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Black |
| Depth | 305 |
| Dimensions | 490(H) x 205(W) x 305(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 490 |
| Power | 230W |
| Supplier Reference | 52 Grey |
| Type | Juicers |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 10kg |
| Width | 205 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy