Ideal for juice bars, farm shops and food courts, the heavy duty Santos #65 Cold Press Juicer is a great choice for making deliciously healthy juices on demand. Thanks to its innovative cold press system, the #65 carefully presses fruit, vegetables and herbs, releasing all the delicious flavours into the drink whilst preserving the nutrients, vitamins and minerals.
And as the Santos is so effective, it's great for reducing food waste too - nearly 100% of the food is pressed and juice, leaving only dry husk remaining. The stylish design and quiet operation means the juicer is perfect for juicing directly in front of customers, whilst the extra large chute allows whole fruits to be pressed without pre-slicing.
SKU: RBCN990
Manufacturer Code: CN990
| Name | Value |
|---|---|
| Colour | Black |
| Depth | 350 |
| Dimensions | 650(H) x 200(W) x 350(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 650 |
| Material | Aluminium & Plastic |
| Power | 650W |
| Supplier Reference | 65A |
| Type | Juicers |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 28kg |
| Width | 200 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy