Incredibly powerful, reliable and robust, the Waring heavy duty Big Stix blender is the ideal time-saving investment for any busy commercial kitchen. Supplied with a large 18" shaft as standard, the Big Stix has the functionality to easily and quickly fit a wide range of different shafts for different kitchen tasks, allowing hassle-free blending. Its unlimited speed adjustment from 5,000 to 18,000 RPM provides full precise control and consistency, from light mixing to puréeing and emulsifying.
SKU: RBCR528
Manufacturer Code: CR528
| Name | Value |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Capacity | 132.5Ltr |
| Colour | Black |
| Depth | 203 |
| Dimensions | 850(H) x 139(W) x 203(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 850 |
| Material | Stainless Steel Blade and Shaft/ Rubber Grip |
| Power | 650W, 2.8A |
| Supplier Reference | WSB65CK |
| Type | Stick Blenders |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 4.15kg |
| Width | 139 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy