Exceptionally efficient and reliable, the EP700L 41/106 Foster EcoPro G3 600 litre upright freezer is the culmination of over 50 years of research and development by Foster Refrigeration.
This professional Foster freezer features an advanced thicker design with innovative thermal efficiency which not only retains temperature for longer, but also saves money as it uses far less energy to get down to temperature. The touch-sensitive control panel is easy to use, and provides a flat surface to make cleaning even easier.
There's a generous amount of storage in the EcoPro. With space for up to three double-size gastronorm pans (2/1GN), there's plenty of room for your frozen ingredients, and thanks to the gastronorm compatibility, you don't even need to switch pans when transferring food between appliances.
Simple yet effective innovations such as automatic fan cut-off when the door is opened and CFD design helps to reduce energy usage even further, meaning the Foster EcoPro commercial freezer is one of the most economical high quality frozen ingredient solutions available to the UK market today. This model has a stainless steel exterior and aluminium interior - a great combination of sturdy easy-clean construction and value.
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 3.18kWh/24hr |
| Annual Consumption | 1682.65kWh/annum |
| Capacity | 600 Ltr |
| Climate Class | 5 |
| Colour | Silver |
| Cooling | Fan Assist |
| Depth | 855 |
| Dimensions | 2080(H) x 700(W) x 855(D)mm |
| Dimensions - Internal | 1506(H) x 566(W) x 685(D)mm |
| Dimensions - Shelf Size | 650(W) x 530(D)mm |
| Energy Rating | B |
| Feet | Castors |
| Finish | Stainless Steel |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 2080 |
| Mobility | Castors |
| Net Volume | 482Ltr |
| Number Of Shelves | 3 |
| Power | 4.7 A |
| Range | EcoPro G3 |
| Refrigerant | R290 / GWP 3 |
| Supplier Reference | EP700L 10/106 |
| Temperature Range | -21°C to -18°C |
| Type | Upright Freezers |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Weight | 183kg |
| Width | 700 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy