Compact and effective, the Foster HR150 under counter fridge can fit comfortably in most tight spaces and crowded kitchens. With its 149Ltr capacity and 2 adjustable shelves, the unit provides ample storage for freshly prepared goods and ingredients. Efficiently designed, this fridge's front-breathing refrigeration system means your food will be optimally maintained even in narrow or enclosed areas.
The user-friendly HR150 features an easily accessible interface of digital controls, while its rear castors and front levelling bolts make positioning the unit easy. Made from stainless steel with a high-quality aluminium interior, this durable fridge is easy to clean and maintain.
Rated A for energy efficiency, this Foster under counter fridge's 50mm insulation and magnetic door gasket seal helps minimise cold loss and energy consumption - essential for reducing running costs.
SKU: RBCW730-SE
Manufacturer Code: CW730-SE
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 0.678kWh/24hr |
| Annual Consumption | 247kWh/annum |
| Capacity | 149Ltr |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Silver |
| Cooling | Fan Assist |
| Depth | 640 |
| Dimensions | 830(H) x 605(W) x 640(D)mm |
| Dimensions - Internal | 661(H) x 496(W) x 430(D)mm |
| Energy Rating | A |
| Feet | Castors |
| Finish | Stainless Steel |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 830 |
| Material | Stainless Steel & Aluminium |
| Mobility | Castors & Feet |
| Net Volume | 73Ltr |
| Number Of Shelves | 2 |
| Refrigerant | R600a / GWP 3 |
| Supplier Reference | HR150 13/102 |
| Temperature Range | 3°C to 5°C |
| Type | Under Counter Fridges |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 69kg |
| Width | 605 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy