£10,421.99 ex VAT£12,506.39 inc VAT
Easy to use and clean, the Foster CT75 Controlled Thaw Cabinet is a modern unit with the capability to defrost large quantities of frozen food - safely and quickly. Able to defrost from -18C/-21C to +1C/+4C in around seven hours, frozen food can be loaded the night before and be ready for preparation the following day. Once programmed, the unit alternates between circulating gentle heat and refrigeration to help ensure a safe, even thaw overnight. Once defrosted, the food is kept at a hygienic temperature until required. The exterior of the unit is fully stainless steel, so would be suitable for placement where the rear of the unit is exposed. Supplied with heavy duty castors.
SKU: RBCK842
Manufacturer Code: CK842
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 70kg |
| Colour | Silver |
| Depth | 820 |
| Dimensions | 2080(H) x 700(W) x 820(D)mm |
| Feet | Lockable Castors |
| Finish | Stainless Steel |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 2080 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Castors |
| Number Of Shelves | 10 |
| Refrigerant | R134a |
| Supplier Reference | CT75 (SSBC) |
| Temperature Range | -21°C to 4°C |
| Type | Thaw Cabinets |
| Voltage | 230V/50Hz/single phase |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 143kg |
| Width | 700 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy