This stainless steel Blue Seal utility oven can grill, bake, roast and hold which is ideal as a primary oven for smaller establishments. It has easy to use electronic controls with high visibility digital display, electronic thermostat and vitreous enamel oven liner for easy cleaning. Featuring anti skid adjustable stainless steel feet and side hinged doors with cool touch handles, quick select grill method and up to 20 programmes to choose from.
SKU: RBCE088
Manufacturer Code: CE088
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 4x 1/1 GN |
| Colour | Silver |
| Depth | 616 |
| Dimensions | 625(H) x 810(W) x 616(D)mm |
| Dimensions - Internal | 425(H) x 565(W) x 395(D)mm |
| Dimensions - Shelf Size | 540(W) x 370(D)mm |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 625 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Feet |
| Number Of Shelves | 4 |
| Power | 3kW. 13A |
| Range | Turbofan |
| Supplier Reference | E31D4 |
| Temperature Range | 50°C to 260°C |
| Type | Convection Ovens |
| Voltage | 230-240V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 54kg |
| Width | 810 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy