This is the ultimate stainless steel Blue Seal convection oven with state of the art features, such as digital display time and temperature controls, with up to 20 programmes to choose from. It is portable enough to be used anywhere, making it possible to cook and bake for every need. The water injection feature brings excellent results when moisture or steam is required, whilst the bi-directional reversing fan enhances the efficiency and evenness of heating. The side hinged, low temperature safe-touch door is fitted with a cool touch handle and an easy to clean plug-in door for added appeal.
SKU: RBDL442
Manufacturer Code: DL442
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 4x 460X660mm |
| Colour | Silver |
| Depth | 810 |
| Dimensions | 730(H) x 735(W) x 810(D)mm |
| Dimensions - Internal | 515(H) x 465(W) x 700(D)mm |
| Fuel Type | Single Phase |
| Height | 730 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Feet |
| Number Of Shelves | 4 |
| Power | 6.5kW. 27A. Single phase |
| Range | Turbofan |
| Supplier Reference | E32D4 |
| Temperature Range | 50°C to 260°C |
| Type | Convection Ovens |
| Voltage | 230-240V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 89kg |
| Width | 735 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy