Whether you're baking bread, pastries or potatoes, the UK-made 100Ltr Buffalo convection oven is a powerful and reliable oven which delivers consistent results every time.
With its compact, stylish design and simple manual controls, the oven is easy to use and great for kitchens with limited space. Simply select a temperature and time and you're good to go. Inside, there's space for up to four shallow 1/1GN size gastronorm pans or two deeper GN pans, depending on your requirements
The door is highly durable and features double glazed glass - not only allowing you to monitor the cooking progress, but also helping to reduce heat loss to keep running costs down. And thanks to the stainless steel construction, the whole oven is easy to clean down after use - perfect for saving a bit of time at the end of a busy service.
Suitable for full-size 1/1 size GN pans.
SKU: RBCW864
Manufacturer Code: CW864
| Name | Value |
|---|---|
| Capacity | 4x 1/1 GN |
| Colour | Silver |
| Depth | 600 |
| Dimensions | 520(H) x 800(W) x 600(D)mm |
| Dimensions - Internal | 480(H) x 575(W) x 438(D)mm |
| Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 520 |
| Material | Stainless Steel & Glass |
| Number Of Shelves | 2 |
| Power | 2.5kW. 13A |
| Temperature Range | 50°C to 250°C |
| Type | Convection Ovens |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 43.5kg |
| Width | 800 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy