Hugely versatile, the Polar U-Series dual temperature counter fridge/freezer combines a sturdy worktop surface with two immensely flexible independently controlled food storage drawers. Each of the gastronorm compatible drawers can be set as either a fridge or a freezer, helping you to make the most of the space in your kitchen.
As each drawer can accommodate two full size pans, there's plenty of space for large volumes of ingredients. The counter is fitted with castors as standard, making it easy to position and clean. A great quality professional counter unit.
Polar U-Series is the pinnacle of the Polar kitchen refrigeration range, designed to reliably store your most valuable produce. Built to the highest commercial specifications, these units feature powerful forced air cooling - perfect for reducing food waste whilst conserving food taste. If you expect to access the unit very frequently, Polar U-Series refrigeration reliably keeps a consistently cool temperature, even in conditions up to 43°C.
SKU: RBDA996
Manufacturer Code: DA996
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 9.07kWh/24hr |
| Annual Consumption | 3310kWh/annum |
| Capacity | 4 x 1/1GN |
| Climate Class | 5 |
| Colour | Silver |
| Cooling | Ventilated |
| Depth | 700 |
| Dimensions | 870(H) x 905(W) x 700(D)mm |
| Energy Rating | G |
| Feet | Castors |
| Fridge Door Type | Sliding |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 870 |
| Material | Stainless Steel |
| Mobility | Castors |
| Net Volume | 102Ltr |
| Power | 460W |
| Range | U Series |
| Refrigerant | R290 / GWP 3 / 140g |
| Type | Counter Fridges/Freezers |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 113kg |
| Width | 905 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy