True Refrigeration have an impressive reputation for designing and manufacturing some of the most reliable commercial fridges and freezers on the market. The True TUC-48-HC is no different - an immensely strong and sturdy double door undercounter fridge which is not only reliable - it's efficient and green too. It's supplied with four heavy duty shelves for maximum storage versatility and provides a generous 376 litres of chilled capacity (265 litres usable). Easy to clean and maintain.
SKU: RBFB010
Manufacturer Code: FB010
| Name | Value |
|---|---|
| 24hr Consumption | 1.649kWh/24hr |
| Annual Consumption | 602kWh/annum |
| Capacity | 376Ltr |
| Climate Class | 5 |
| Colour | Silver |
| Cooling | Forced Air |
| Depth | 766 |
| Dimensions | 839(H) x 1229(W) x 766(D)mm |
| Dimensions - Internal | 630(H) x 514(D)mm |
| Energy Rating | A |
| Feet | Castors |
| Finish | Stainless Steel |
| Fuel Type | Plug |
| Height | 839 |
| Material | Stainless Steel & Aluminium |
| Mobility | Castors |
| Net Volume | 278Ltr |
| Number Of Shelves | 4 |
| Refrigerant | R290 / GWP 3 |
| Splashback | No |
| Suitable For | FOH/BOH |
| Temperature Range | 0.5°C to 3.3°C |
| Type | Under Counter Fridges |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 7 Years Parts & Labour |
| Weight | 118kg |
| Width | 1229 |
| Order Value | Area & Postcodes | Service | Price (ex VAT) | Delivery Time |
|---|---|---|---|---|
| Under £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | £7.99 | 1-2 Working Days |
| Over £75 ex VAT | Zone 1 - Mainland England & Wales | Express Delivery Via APC* | FREE | 1-2 Working Days |
Zone 1 - Mainland England & Wales
England & Wales Postcodes Excluding: IM, JE & GY Postcodes. Please contact us for a quote for these areas.
Zone 6 - Isle Of Wight
PO30-41. Charged at £28.49 + £9 per additional 20kg
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. For more information, please click here to see our delivery policy.
*Our cut off for our express delivery service is 2pm for same day dispatch. Delivery is usually made within 1-2 working days on stock lines.
Our standard times of delivery are 8am and 6pm Monday to Friday, please ensure someone is available to receive the delivery as Advanced Disposables cannot be held responsible for delayed deliveries due to no one being available to receive parcel.
We are pleased to offer reduced carriage paid charges for local businesses on selected days. Please see our delivery policy for more information.
For more information & delivery to Scotland, Highlands & offshore Islands including Northern Ireland, please click here to see our delivery policy
Returns policy